Sluneční záření se dnes využívá nejčastěji dvěma způsoby:
- Solární termické systémy – jedná se o způsob využití sluneční energie, který využívá tepelnou složku slunečního záření pro ohřev teplé užitkové i topné vody v rodinných domech i v průmyslovém měřítku
- Solární fotovoltaické systémy – jedná se o polovodičové nebo organické prvky, které mění elektromagnetickou světelnou energii na energii elektrickou.
SOLÁRNÍ TERMICKÉ SYSTÉMY
Solární systémy využívají sluneční energii pro podporu vytápění a ohřev teplé vody a nabízí uživateli úsporu nákladů.
Jiné to je ovšem ve spojení solárních článků s tepelným čerpadlem. Zde se v praxi ukazuje, že investice do solárních panelů jako doplňku k tepelnému čerpadlu je vlastně nevratná.
Máte-li v úmyslu stavět dům s bazénem, pak je využití solární energie vhodným doplňkem zdroje tepla.
SOLÁRNÍ FOTOVOLTAICKÉ SYSTÉMY
Fotovoltaické články slouží k výrobě elektrické energie a ta se pak v domácnosti používá k přímě spotřebě nebo se ukládá do baterií k následnému využití.
Základní myšlenkou těchto systémů je minimální závislost na centrální výrobě elektřiny – tzv. ostrovní systém, kde je snahou docílit nulový stav, kdy energie vyrobená=energii spotřebované.
Cílem instalace solárních panelů není jen šetřit energii, ale i peníze. Dobrá zpráva proto je, že na pořízení většiny výše zmíněných panelů lze čerpat celkem štědré dotace z programu Nová zelená úsporám. V případě větší fotovoltaické elektrárny vybavené baterií může maximální příspěvek čítat až 150 000 korun. Na termické články je dotace max. 50 000 korun.