2021 – BUDERUS A ACV

0 kW
je celková tepelná ztráta domu
0
ročně platili majitelé domu za uhlí
0
let je majiteli domu a už nechce nosit uhlí do kotle
0
jsou předpokládané roční náklady domu na vytápění a ohřev vody pro 4 osoby

Zdroj tepla – zahrada

Majitelé se dohodli, že nebudou dále čekat na zákaz kotlů na uhlí a zmodernizují kotelnu. Po mnoha jednáních a dlouhém vybírání vyhrála novinka letošního jara od BUDERUSU, tepelné čerpadlo země/voda s frekvenčním řízením kompresoru a s externím bojlerem. Tak znělo zadání. Jenže výška ve sklepě pouze 1,65 m nás velmi limitovala a jediný bojler, který byl použitelný pro tepelné čerpadlo a současně vyhovoval i výškou je nerezový bojler ACV. Jako zdroj tepla bude sloužit zahrada, která se svou délkou skoro 90m přímo vybízela k umístění plošného kolektoru. Vzhledem k výkonu tepelného čerpadla bylo nutno optimálně rozvrhnout pokládku 600 m trubek. Jako řešení nejméně náročné na plochu je již mnohokrát osvědčený dvouvrstvý kolektor.

BUDERUS A ACV

majitel připravil místo pro novou technologii ve sklepě, kde ještě v loňské zimě byla hromada uhlí a koksu. Postupně pak bude celý prostor upraven do finální podoby. Domluvil se termín instalace a zemních prací pro plošný kolektor a ?? Začaly jarní deště, které nakonec způsobily měsíční zpoždění zemních prací a celé montáže. Jak už to v praxi chodí, když se objeví problém, nikdy není jen jeden. Takže v průběhu pokládky prasklo třecí ložisko v otočí bagru, což znamenalo další, pětidenní  přerušení prací. Dokončení pokládky plošného kolektoru proběhlo v tropických vedrech s teplotami nad 30ºC.

 

STARÝ KOTEL

Podmínkou kotlíkové dotace je původní kotel zlikvidovat dle předepsaných pravidel. Během celé rekonstrukce byl původní kotel demontován a vytažen na dvůr a v průběhu pokládky plošného kolektoru se našla i chvilka na odvoz starého kotle. Majitel připravil vozík pro naložení, bagrista kotel rychle nabral a naložil a za pět minut už byl odvezen do sběrného dvora.. Prý sloužil třicet let. 

A VÝSEDEK?

Jak má vypadat zdroj tepla v třetím tisíciletí? Jaké má mít parametry? Pokud budete takto sestavovat žebříček kriterií, pak zcela jistě budou tato:

  • ekologický
  • úsporný
  • bezobslužný
  • spolehlivý
  • estetický

S hotovou instalací jsou majitelé spokojeni, líbí se jim, ale s hodnocením čekají až po zimě.. Přece jen je to nové, ještě nemají tu důvěru..

Máte jiná kritéria? co třeba levný? tak to by nešlo, ten „levný“ už je ve sběrném dvoře. A majitel vám potvrdí, že už ho z levného kotle bolí v zádech..