2021 – Vaillant pod Lysou horou

0 kW
je tepelná ztráta domu
0 kW
je výkon čerpadla při -7ºC
0 kg
ani kilo uhlí do sklepa, ani kilo popela ze sklepa
0
jsou předpokládané roční náklady na vytápění

Ostravaci jedu na chatu…

Ty mamo, fčil ve spravach pravili, že pod Lysu navalilo skoro pul metra sněha, tuž co gdybysme zítra zbalili  děcka a zajeli na chatu? Je patek, tuž by se ti smradi po tydnu ve škole mohli trochu vyvjetrať na čerstvým luftě, ni? Mama aj smradi su pro, tuž domluvene.. Tajak každy patek se familija zebrala, zbalila sakipaki a hura na chalupu. Foter si potym, co do zmrzle chalupy vysmykal kabely ze žradlem a piviskami, zrobil pobočku vysokých pecu v kotelní a začal robit „teplo domova“. To se robi tak, že do vijadrusa se navali stare rude pravo, potym kupa rošti, par suchych špalku, horni dekl se zavře a přes spodní se zapali v kotlu. Pak se u kotla sedí, popijaju se pjeniki, ku nim  je slivka od švigerfotra  (jedno pivo, jeden panak). a jak je kotel (aj kotelnik) navaleny, je hotove. Ešče se chvílu musi čekať a jak začne pořadně fajrovať, tuž se navrch jebne lopata koksu, přivřu se spodní furtka a ide se do pelecha. Okolo desate už roba z baráku chvali, že trubki ku radijatoram už su vlažné.. Celu sobotu a nedělu se do kotla přihazuje, až je kominova rura ruda jak večerní nebe nad Zarubkem gdyž vylivaju strusku.

No a v nedělu, jak už je v chalupě jakž takž teplo, tak se rodina zebrala a hura do dom, do Ostravy.

Do dalšího příjezdu bylo zase v baraku zima jak v ruskych knížkach. No, take topeni je zábavne jak cyp a fšickich to moc baví.

Čas rozhodování:

Podobně probíhaly víkendové návštěvy domu i v tomto případě. Příjezd do studeného domu, od pátku do neděle neustálé udržování ohně v kotli aby se dům co nejdříve prohřál a v neděli večer odjezd domů…

Avšak jen do doby, než se rodina rozhodla ke zcela zásadní změně vytápění. Po zkušenostech známých, kteří si vytápění tepelným čerpadlem nemohli vynachválit se na rodinné radě rozhodlo, že nastal čas. Opět je totiž možnost vyžít k financování kotlíkové dotace, nebo program Nová zelená úsporám a tak se tedy majitelé odhodlali ke koupí tepelného čerpadla. 

Fáze příprava a montáž

Nejdříve se musel připravit prostor pro venkovní jednotku tak, aby byla nad terénem. Dále je nutno zajistit spolehlivý odvod kondenzátu od jednotky. V tomto případě bylo zvoleno napojení na odvod dešťové vody, který je v blízkosti.

Samotná instalace v prostoru bývalé kotelny nastala poté, co majitelé připravili tuto část domu do finální podoby. Celá sestava se pak skládá z venkovní jednotky Vaillant aroTHERM VWL 125/6, vnitřního modulu s výměníkem tepla pro oddělení venkovní a vnitřní části topné soustavy

A topíme  tepelným čerpadlem 

konečně je vše hotovo, veškeré části jsou zapojeny, natlakovány, propláchnuty, nemrznoucí kapalina naplněna mezi venkovní a vnitřní částí systému, naplněn topný systém, provedena tlaková zkouška a těsnost celého topného systému.

Na závěr byla připojena jednotka vzdálené správy k domácí wifi a instalována aplikace v mobilu. A od té doby majitel může ovládat celý systém odkudkoliv na zemi, může nastavovat teplotu v domě, teplotu vody v bojleru, má informace o spotřebě elektřiny a provozních stavech..

A poslední krok zůstalo jako vždy zaškolení obsluhy. Zpočátku má každý uživatel z toho kvanta informací hlavu jak pátrací balón, ale postupně se vše potřebné naučí a po měsíci už nikomu nepřipadá systém složitý. A tak to je pokaždé.

..A tuž tak to ma byť, bo nic se nemá přehaňať..