Tento typ kolektoru je investičně nejméně náročný. K získání povolení výstavby by mělo většinou stačit ohlášení stavebnímu úřadu a čestné prohlášení vlastníka pozemku k situaci inženýrských sítí. Doporučujeme však po zkušenostech s některými úředníky vždy navštívit příslušný stavební úřad a nechat si písemně potvrdit požadavky úřadu. Úroveň znalostí úředníků bývá velmi nízká, což pak vede k až absurditám, kdy úřad po investorovi požaduje nesmyslné doklady. Pro pokládku plošného kolektoru je nutná dostatečně velká plocha pozemku. Rozměrové nároky na plochu jsou dány hlavně výkonem tepelného čerpadla a typem kolektoru.
Při návrhu plošného kolektoru vycházíme vždy z místních podmínek, ze znalosti podloží, z požadavků na technologii tepelného čerpadla a dle těchto parametrů pak volíme nejvhodnější typ kolektoru pro jeho pokládku. Umíme navrhnout a položit plošné kolektory na menší ploše, než konkurenční firmy. To umožňuje instalovat zemní čerpadla i na malých pozemcích. Jako první firma v české republice jsme začali kombinovat zkušenosti z jednotlivých evropských zemí a máme již více jak 5 let zkušenosti se speciálními typy kolektorů a švýcarského patentu potrubí. Tak jsme např. investorovi zachránili před pokácením švestkový sad, místo 700m2 stačila poloviční plocha pro kolektor.
Je mnoho způsobů pokládky plošných kolektorů. Každý způsob má svá specifika a podmínky pokládky. Při jejich volbě je na zhotoviteli aby zvolil ten nejvhodnější typ kolektoru a způsob pokládky, Zkušený dodavatel se umí přizpůsobit místním podmínkám a potřebám investora. Naše dlouholeté zkušenosti s instalacemi plošných kolektorů jsou důležitým faktorem při volbě nejlepšího způsobu instalace. Plošný kolektor u novostaveb dává možnost využít i tzv. pasivního chlazení, což má přímý dopad na komfort bydlení a spokojenost investora s vynaloženou investicí.
V posledních letech se výrazně změnily energetické nároky na novostavby i místní klimatické podmínky. Ruku v ruce s klesajícími tepelnými ztrátami novostaveb tak stoupají požadavky na jejich chlazení. Je to samozřejmě dáno i probíhajícími klimatickými změnami. Počet tropických dnů v letním období v našich podmínkách narůstá, současně s tím rostou i nároky na chlazení v těchto letních dnech. A jeden ze zajímavých způsobů, jak chladit dům je použití pasivního chlazení. Tzn. využít plošný kolektor jako zdroj chladu letním období. S tímto způsobem lze provozovat chlazení domu s ročním nákladem do 500 Kč.
Pokud se chcete dozvědět podrobnosti, navštivte nás.